Sub 6000 de cazuri noi de COVID-19 raportate de autorități

Pandemia creată de noul coronavirus a dăunat grav activității oamenilor în general. România a depășit pragul de 240.000 de persoane infectate de la începutul pandemiei. Astfel, în țară, sunt în total 241.339, 5.753 raportate astăzi, dintre care 172.513 s-au vindecat deja. Când vine vorba de decese, în România s-au înregistrat 6.968 de decese, dintre care 101 doar în ultimele 24 de ore.

Număr de cazuri pe județ

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50481924,01
2.Arad54231413,33
3.Argeș6932941,03
4.Bacău82051282,04
5.Bihor65572403,21
6.Bistrița-Năsăud27391142,18
7.Botoșani32521001,68
8.Brașov96261622,7
9.Brăila3392521,24
10.Buzău3931751,21
11.Caraș-Severin2662761,95
12.Călărași1680331,11
13.Cluj93333284,61
14.Constanța57492591,7
15.Covasna2221352,33
16.Dâmbovița65111262,3
17.Dolj66112952,63
18.Galați6295531,38
19.Giurgiu1893851,34
20.Gorj2982551,39
21.Harghita30421023,00
22.Hunedoara4219111,92
23.Ialomița2136321,62
24.Iași107892082,08
25.Ilfov6015811,61
26.Maramureș4456542,81
27.Mehedinți2170391,34
28.Mureș53502933,32
29.Neamț62012422,06
30.Olt3600941,04
31.Prahova9644751,71
32.Satu Mare1813701,56
33.Sălaj28212084,76
34.Sibiu54042533,38
35.Suceava93761001,76
36.Teleorman31901112,22
37.Timiș92052834,15
38.Tulcea1504380,93
39.Vaslui4967701,5
40.Vâlcea50191312,3
41.Vrancea3515381,09
42.Mun. București357415943,73
43.120-17*
 TOTAL241.3395.753
Numărul de cazuri de COVID-19

Decesele din România

În intervalul 30.10.2020 (10:00) – 31.10.2020 (10:00) au fost raportate 101 decese (63 bărbați și 38 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș,  Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani,  4 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 10 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

92 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.254. Dintre acestea, 923 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.242.748 de teste. Dintre acestea, 36.181 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.708 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.473 la cerere.

Total
2
Shares
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Articole pe aceeași temă